Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Česko polský projekt " Přežití v přírodě"
18.-19.9.2021

Děti z Rýmařova a z Ozimku se v divočině neztratí

O víkendu 17.-19. září se v areálu lyžařské chaty v Břidličné uskutečnil kurz „Přežití v přírodě aneb Návrat ke svým kořenům“ pro žáky základních škol v Ozimku a v Rýmařově. Všichni se nejprve sešli ve velkém sále Střediska volného času a pozorně poslouchali přednášku někdejšího výsadkáře Romana Žilky, který představil hlavní zásady přežití v přírodě a ukázal základní vybavení, které by pro to potřebovali.

Poté se už táborníci odebrali na místo, kde měli strávit příští dva dny. Po ubytování se věnovali seznamovacím hrám, ale pak už se pustili do toho hlavního, co je pro přežití potřeba – získání ohně. Večeři si děti připravily na vlastnoručně rozdělaném ohni. Večer proběhla společná výuku bubnování a společenských her. Po večerce se někteří odebrali ke spánku do lyžařské chaty, jiní zůstali po divošsku spát v postaveném týpí. Sobota byla věnována stavbě přístřešků v lese, stopování zvěře a odlévání jejích stop. Po vlastnoručně uvařeném obědě tábor navštívil pan Žilka, aby děti naučil orientaci v přírodě a v mapě. Po večeři pak všichni bez obav mohli absolvovat noční procházku spojenou s pozorováním hvězd. Nedělní dopoledne bylo věnováno lovu zvěře lukem, ale myslivci mohou zůstat bez obav, děti „lovily“ jen lukostřelecké terče. Někteří se pak odvážně pustili do horolezení na nedalekých skalách.

Společný česko-polský víkend se vydařil a děti budou mít rozhodně na co vzpomínat. A nemusíte se bát, tyhle děti se v přírodě neztratí, i kdyby měla přežití zajistit polévka z lučních kobylek!

Projekt „Společné zážitky nás sbližují“ realizuje Středisko volného času Rýmařov ve spolupráci s gminou Ozimek a se Základní školou Rýmařov, Jelínkova 1 a je spolufinancován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd v rámci OP Přeshraniční spolupráce Česká republika - Polsko Interreg V-A.

Kateřina Fryblíková, Středisko volného času Rýmařov